BHUTAN

Himaalaja peidus kuningriik

Reisitutvustus

BHUTAN – Himaalaja peidus kuningriik.

4590 eurot  (hind ühele inimesele kaheses toas eeldusel, et koos reisib kaks inimest)

Bhutani reis 23.04. – 05.05.2025

Bhutan on väga unikaalne maa. Seda nii kultuuri, kui looduse poolest. Põhjusega võrreldakse seda nii müstilise ja tabamatu, kui müütilise ja ülikauni Shangri La-ga. Riiki pole kunagi vallutanud võõrvõimud, ta on olnud eemal suurematest sõdadest, peidus Himaalaja mäestikus, kus säilitanud oma iidsed traditsioonid.
Bhutan ehk DrukYul (Kõuedraakoni maa) nagu kohalikud oma kodumaad dzonkha keeles kutsuvad, on ainus ametlik Tiibeti budistlik riik maailmas. Siin on siiani au sees rahvarõivaste kandminine ja rahva heaolu mõõdetakse, mitte majanduse, vaid õnneindeksiga. Tänu riigi isoleeritusele ja väikesele rahvaarvule on Bhutani ökosüsteem suures osas säilinud puutumatu ja liigirikkana. Siin leidub mitmeid ohustatud looma- ja linnuliike.
Bhutani riiklik poliitika on korraldanud riigi loodushoidu jätkusuutlikult ja nii tuleb näiteks ühe langetatud puu asemele istutada uus. Loodushoiu ja rahvusliku kultuuri säilimiseks on riik kehtestatud turismimaksud ja piirangud ning seetõttu on võimalik riiki külastada vaid grupireisiga. Kui turism läheb suureks, võib Bhutan hakata seadma iga aastaseid turismikvoote, seetõttu on praegu parim aeg kuningriigi külastamiseks.

Meie Bhutani reis on tasakaalustatud. Ringreisil külastame iidseid kloosterkindlusi ehk dzonge, pühamuid, loodusparke, muuseume, kohalikku pere, sööme Bhutani traditsioonilisi toite, liigume maalilistes orgudes, kus avanevad imelised vaated mägede lumistele tippudele, käime turul, proovime Bhutani rahvussporte – vibulaskmist ja khuru noolemängu, väisame asulaid ja linnu. Reisime väikese grupiga, kuni 12 inimest.

Reisijuht: Erik Niinemaa 

Tule avasta koos meiega peidus kuningriiki!

Tutvustav video Bhutani kohta

Vajuta kaardile, et näha teekonda

Reisikava

1.päev

Tallinn – Delhi

Väljalend Tallinnast.

2. päev

Delhi

Saabumine Delhisse, transfeer hotelli.

Soovi korral võimalus tutvuda Delhi linnaga.
Majutus Delhis.

3. päev

Delhi – Paro – Thimphu

Täna alustame reisi kõuedraakoni maale, Bhutani. Lend Parosse on imeline, selge ilmaga avanevad meile suurepärased vaated Himaalaja suursuguste mägede lumistele tippudele. Paro rahvusvahelisest lennujaamast sõidame otse Bhutani pealinna Thimphusse (2334m).
Kohaneme kõrgusega, registreerime hotelli ja maitseme esimest korda Bhutani köögi isuäratavaid toite. Õhtul sõidame Buddha vaateplatvormile, kus avanevad suurepärased ja ilusad vaated tuledes Thimphu orule. Vaateplatvormil on kõrge ja maagiliselt valgustatud Buddha kuju, mis täidab meele sügava rahuga.
Edasi suundume Trashi Chö Dzongi – “Kuulsusliku religiooni kindlusse”, mis rajati 1641. aastal ja mis kohandati valitsushoonetele kuningas Džigme Dordže Wangchucki poolt 1960-datel aastatel, mil Thimphu sai Bhutani pealinnaks. Tashi Chö Dzongis asub Bhutani valitsus, mõned ministeeriumid, Tema Majesteedi sekretariaat aga ka erinevad templid ja pühamud. Dzong avatakse külastajatele alles pärast kella 17.00, kuid kõrval asuv üheksa auguga golfiväljak annab omapärase pildistamisvõimaluse.

Peale dzongi teeme jalutuskäigu Thimphu kesklinnas. Thimphu on Bhutani moodsaim linn, restoranide, kohvikute, poodide ja ööklubidega. Samas on linn säilitanud endiselt oma kultuurilise identiteedi ja väärtused, keset moderniseerimine märke. 

Majutus Thimphus.

4.päev

Thimphu ekskursioon

Hommikul naaseme Buddha vaateplatvormile Kuensel Phodrangi loodusparki, et Buddha kuju ja ümbritseva kompleksiga päevavalguses lähemalt tutvust teha. Buddha Dordenma pronkskuju on 51,5 meetri kõrgune ja üks maailma suurimaid Buddha kujusid, mis valmis 2015 aastal. Buddha Dordenma sümboliseerib hävimatust ning laseb paista maailmale rahu ja õnne. Kuju sees asub omakorda 125 000 väiksemat pronksist Buddha kuju, mis on jaotatud meditatsioonisaalide ja templite vahel.

Edasi suundume Rahvusliku memoriaal tšörteni juurde, mis on rajatud Bhutani kolmanda kuninga Džigme Dordže Wangchucki mälestuseks 1974. aastal. Seal näeme ka ümber tšörteni ringi liikuvat ja kora ringe tegevat eakamat põlvkonda. Tšörten tähendab ka usu asukohta ja budistid kutsuvad selliseid monumente sageli Buddha meeleks. Kora ringid on pühendunute meditatiivne, rituaalne liikumine, mida budistid sooritavad päripäeva ja mida meil on suurepärane võimalus jälgida. Tutvume ka budistlike õpetuste kujutamisega põnevatel maalidel ja skulptuuridel tsörteni siseruumides.

Peale tšörteniga tutvumist, külastame interaktiivset ja elavat muuseumi – Lihtsalt Bhutan, mis tutvustab Bhutani traditsioone. Seal on ka kena kohvik, kus saame maitsta nosh-roogasid, mida kohalikud kodus söövad.

Thimphust 6 km kaugusel asub kõrgel mäeharjal Simtokha Dzong, mida läheme järgmisena vaatama. Tegemist on Bhutani ühendaja Shabdrung Ngawang Namgyali kõige esimese dzongiga, mille ta lasi ehitada 1629. aastal ning mis on üks Bhutani vanemaid dzonge, mis on säilitanud oma algse kuju.  Siseõues palveveskite taga on tõeliselt peenelt ja meisterlikult töödeldud 300 kiltkivinikerdust, mis kujutavad pühakuid ja õpetlasi.

Edasi sõidame Thimphu postkontorisse, kus saame osta filatelistide poolt hinnatuid Bhutani postmarke või tellida iseenda pildiga Bhutani postmargi ning saata postkaarte oma sõpradele ja sugulastele. Külastame ka Bhutani rahvuslooma – takiini loodusparki.

Takiin on kummalise välimusega ohustatud metsloom, kes mõne hinnangul näeb välja nagu mesilase poolt nõelatud põder või meenutab hoopiski piisoni väikevenda. Kohaliku legendi järgi palusid õpilased hullult joogilt Drukpa Künlegilt teha imetegusid, mille peale viimane küsis toiduks veise ja kitse. Süües eraldas ta mõlema looma luustiku ning olles lõpetanud, pani ta kitse pea veise skeleti külge ning lasi elustunud loomal metsa joosta.

Majutus Thimphus.

5.päev

Thimphu – Punakha

Asume Thimphust teele varakult peale hommikusööki ja sõidame Punakha, iidse Bhutani pealinna poole, mis on umbes 2,5 tunnise autosõidu kaugusel. Kaunil mägiteel peatume Dochu-la kurus, mis paikneb 3100 meetri kõrgusel, kus selge ilmaga avanevad suurepärased vaated Himaalaja mäeahelikele.

Siin näeme ka Tema Majesteedi Kuninganna Ema Ashi Dordže Wangmo Wangtšuki ehitatud 108 tšörteni, mis on pühendatud Bhutani kuninga võidule India sissetungijate üle 2003 aastal. 108 on budismis püha arv. Kuru on populaarne sihtkoht nii kohalikele kui ka turistidele.

Edasi jõuame Chimi Lhakhangi, mida tuntakse ka kui viljakuse templit ja mis asub kaunis Sopsokha külas. Tempel asub väikesel künkal Lobesa küla lähedal ja selle ehitas 1499. aastal 14. Drukpa Kagjü patriarh Ngawang Chöegyel.

Templi pühitses laama Drukpa Künleg (1455-1529), Tiibetist pärit „hull joogi“, kes oli tuntud oma imetegude ja ebatavaliste õpetamise võtete poolest. Laama Künlegi templis saame teada, miks fallostel on Bhutani kultuuris tähtis koht ning miks need paljusid ehitisi kaunistavad. Tempel on lastetute naiste palverännaku sihtpunkt ning pärast palvetamist templis on paljud olnud õnnistatud lastega.

Jalgtee templi juurde lookleb läbi kaunite riisipõldude terrasside, kus meil on hea võimalus näha kohalike põllul toimetamas ja sirpidega vilja koristamas.

Viljakuse templi juurest sõidame pool tundi põhja poole ja jõuame Punakhasse, mis on oma madalama asukoha (1200m) ja soojema kliimaga Bhutani pealaama Dže Khenpo ja tema munkadest saatjaskonna talveresidentsiks.
Külastame Punakha dzongi, mis asub Pho Chu (meesjõgi) ja Mo Chu (naisjõgi) jõgede ristumiskohas ning mis ehitati Shabdrung Ngawang Namgyali poolt 1637. aastal. Tegemist on ühe kaunima dzongiga Bhutanis. Jõeäärne kloosterkindlus mägede taustal, ümbritsetuna jakaranda puude sinistest õitest on unustamatu vaatepilt ning igati õigustatult Bhutani tutvustavate infobrošüüride esikaanel.
Siin on kroonitud kõik Bhutani kuningad, alates esimesest Gongsar Ugyen Wangchuckist 1907. aastal ning siin on ka Bhutani ühendaja Shabdrung Ngawang Namgyali (1594–1651) pühad säilmed. Imetleme dzongi keerukaid puidutöid Bhutani parimatelt käsitöömeistritelt.

Jalutame ka lähedal asuva Bhutani pikima Pho Chhu rippsillani (160m) ja naudime suurepäraseid vaateid Punakha Dzongile ning Pho Chhu orule.

Majutus Punakhas.

6.päev

Punakha – Trongsa – Bumthang

Hommikul sõidame läbi Wangdue Phodrangi Bhuthani südamesse, Trongsa poole. Teel peatume Chendebji tšörteni juures, mis asub kaunis kohas jõe ühinemiskoha lähedal. Suur valge tsörten on Nepaali stiilis ja kujundatud Kathmandus asuva Swayambhunathi stuupa järgi. Tšörteni ehitas 18. sajandil Lama Shida, et naelutada kinni kurivaimu, kes kiusas lähedal asuvate orgude elanikke. Siin on osaliselt filmitud ka Bhutani kuulsa budismi õpetaja ja filmirežissööri Dzongsar Jamyang Khyentse 2003. aasta film „Travellers and Magicians“.

Edasi jõuame Trongsasse, Bhutani kuningliku perekonna esivanemate koju, kust kaks esimest kuningat valitsesid kogu kuningriiki. Trongsa, sõna-sõnalt “uuslinn” dzongkha keeles, on koht, kus praegune Bhutani monarhia alguse sai. Iga Wangchucki dünastia kuningas on Trongsa penlopi (kuberneri) ametit pidanud enne, kui talle on pähe kinnitatud Bhutani kuningavõimu sümbol – Kaarna kroon.

Külastame Bhutani suurimat Trongsa Dzongi, mis sai alguse Ngagi Wangchuki poolt 16. sajandil rajatud templist ning puhkes õitsele 17. sajandil Shabdrung Ngwang Namgyali valitsemisajal. Muljetavaldav kindlus on massiivne ehitis, paistes kõrgel käänulise Mangde Chu oru kohal ja valitsedes kogu ida-lääne suunalist teed. Dzongi siseõu on Bhutani arhitektuuri meistriteos, templite, koridoride, kontorite ja munkade eluruumide labürint, mis on säilinud tänu professionaalsele restaureerimisele 2004. aastal.

Tutvume ka kõrgel oru kohal asuva vahitorniga Taa Dzong, milles asub Trongsa muuseum. Vahitornil on meile pajatada põnevaid lugusid dzongist ja orust, mida on sajandeid valvanud. Vahitorni muuseum, on tänasel päeval Bhutani parim. See on segu nii traditsioonidest, kui modernsusest.

Väljapanekutes on 224 eset, sealhulgas Sung Joenma Dordže Changi (ise kõneldav Vajradharna) püha kujutis, Pema Lingpa enda valmistatud pronkskuju, kuninga võimusümbol – Kaarna kroon ja mitmed sajanditevanused aarded nagu mõõgad, tantsu- ja rituaalikostüümid ning tekstiilesemed, iidsed palveraamatud, maalid ja kirjarullid. Muuseum on pühendatud Wangchuki dünastiale ning avatud 2008. aastal Tema Majesteedi poolt.  Päeva lõpuks jõuame Bumthangi.

Majutus Bumthangis.

7.päev

Bumthang

Edasi suundume väga olulise tähtsusega kloostrisse Tiibeti budismi ajaloos – Jambay Lhakhangi. Kloostrit peetakse vanimaks Bhutanis, mille ehitas 659. aastal Tiibeti kuningas Songtsen Gampo, et alistada kurivaimu Himaalaja piirkonnas, kes takistas budismi levikut. Tegemist on ühega 108-st templist Tiibeti ja Himaalaja piirkonnas kurivaimu aheldamiseks. Teine taoline Kyichu Lhakhangi tempel asub Paro orus. Kui Kyichu Lhakhang ehitati deemoni vasaku jalalaba naelutamiseks, siis Jambay Lhakhang deemoni vasaku põlve naelutamiseks.
Siin templis on viibimud ka Guru Padmasambhava ehk Guru Rinpotše, keda nii tiibetlased, kui bhutanlased peavad teiseks Buddhaks. Kloostri praegune arhitektuur pärineb 20. sajandi algusest, kuid siseõues asuv pühamu koos Buddha Maitreja (Tulevase Buddha) kujuga arvatakse olevat ehitatud umbes 1400 aastat tagasi. Hilissügisel peetakse templis Jambay Lhakhang Drup festivali, mis on kuulus Terchami tantsu poolest, kus poolalasti meestantsijad peletavad eemale loodusõnnetused ning kogukonna ebaõnne ja haigused.

Jätkame Guru Padmasambhava jalajälgedes ja läheme Kurjey Lhakhangi, mis on Bhutani üks pühamaid kloostreid. Guru Rinpotše mediteeris siin, jättis kivile oma kehajälje ning allutas kohalikud vaimud, muutes nad budismi kaitsjateks. Väisame ka Tamshingi kloostrit, mis ehitatud 1501. aastal budistliku pühaku Pema Lingpa poolt, seejärel teeme jalgsimatka Thangbi orgu, ületame rippsilla ja jõuame 14. sajandil ehitatud Thangbi Lhakhangi

Majutus Bumthangis.

8.päev

Bumthangi Ura org

Täna ootab meid ees rahulik ja kaunis päev Ura orus Bumthangis. Sõit on maaliline ja Ura kurus (3600 m) avanevad meile selge ilmaga suurepärased vaated Bhutani kõrgeimale mäele – Gangkhar Puensumile (7570m), mis on ühtlasi maailma kõrgeim mägi, mille tippu pole inimene kunagi jõudnud. Uras viibides külastame Ura kloostrit ning lihtsalt naudime heinamaid ja kauneid maastikke, tatra- ja odrapõlde.

Kuna Ura oru elanike põhiliseks tegevuseks on lammaste ja jakkide kasvatamine, on tee ääres näha erinevaid karju. Ura küla talupidajad on ettevõtlikud, 20 aastat tagasi alustati kartulikasvatusega ning neil on nüüd ka kogukonna raamatukogu, mille algatas Global READ (USA valitsusväline organisatsioon). Ura küla aasta tipphetk on kevadel toimuv festival. 

Ura orust sõidame Bhutani püha järve Mebar Tso (Põlev järv) äärde. Legendi kohaselt sukeldus tertön Pema Lingpa (budistlik pühak ja termade ehk aarete avastaja) 1475 aastal järve, hoides käes põlevat võilampi. Mitu tundi hiljem, kui ta järvest välja tuli, hoidis ta ühes käes budistlikke reliikviaid ja teises endiselt põlevat võilampi. Sellest sai järve nimeks Mebar Tso (Me-bar – põlev, Tso – järv).

Jätkame oma reisi ning suundume väikesesse maalähedasse templisse Kenchosum Lhakhang, mille ajalugu ulatub 8. sajandisse. Praegune arhitektuur pärineb templil aga 15. sajandist, mil aarete avastaja tertön Pema Lingpa leidis terma (pühad tekstid ja esemed) templi taga mäenõlvalt ning taastas templi. Templis on kolm väikest Buddha kuju, mis esindavad minevikku, olevikku ja tulevikku. Kujud arvatakse olevat sinna lennanud. Sellest ka koha nimi Kencho, mis tähendab jumalikku ja Sum, mis tähendab kolme. Kui templis olevat kella helistatakse, siis legendi kohaselt, pidavat seda olema kuulda nii kaugele, kui Lhasasse Tiibetis.

Majutus Bumthangis.

9.päev

Bumthang – Gangtey

Hommikul alustame sõitu Phobjikha orgu, mis on tuntud ohustatud mägikure (Grus Nigricollis) talvituspaigana. Bhutan on koduks umbes 600-le mägikurele ja Phobjikha on üks populaarsemaid kohti, kuhu linnud Tiibeti platoolt talvekuudel rändavad.

Elegantseid ja häbelikke linde võib vaadelda novembri algusest märtsi lõpuni. Külastame ka Mägikurgede teabekeskust, kus saame näha põnevaid väljapanekud mägikurgede ja oru keskkonna kohta. Saame soovi korral kasutada keskuse teleskoope lindude ja oru vaatluseks.

Edasi suundume 17. sajandist pärit Gangtey kloostrisse (gompa), mis asub metsaga kaetud künkal, kust avaneb avar vaade kogu Phobijkha orule. Tegmist on Lääne-Bhutani suurima Nyingma (vanausuliste) kloostriga, mille asutas 1613. aastal Gyalse Pema Thinlay.
Tema vanaisa 15. sajandi tertön Pema Thinley, oli ennustanud, et gompa nimega gang-teng (mäetipp) ehitatakse sellele kohale, et tema õpetused leviksid siit edasi. Kloostri praegusel pealaamal ja usujuhil Gangteng Rinpotšhel Kunzang Rigdzin Pema Namgyalil on seos ka Eestiga. Nimelt on ta käinud meie budistide kutsel, kahel korral Eestis 2017 ja 2019 aastal budismi õpetusi andmas, Põltsamaal, Umbusi külas asuvas Tiibeti budismi keskuses.

Täna õhtul läheme külla Bhutani perele. Saame osa pere külalislahkusest, heidame pilgu kohalikule eluviisile, vestleme Bhutani elu-olust ja laseme traditsioonilisel õhtusöögil hea maitsta. 

Majutus Gangteys.

10. päev

Gangtey – Paro

Täna sõidame tagasi Bhutani suuruselt kolmandasse linna Parosse, kus asub ka riigi ainus rahvusvaheline lennujaam. Kaunis Paro org on koduks paljudele Bhutani vanadele kloostritele ja templitele. Samuti Chomolhari mäele (7300 meetrit), mis asub oru põhjapoolses otsas ja mille liustikuvesi moodustab Pachu jõe, mis voolab läbi oru.

Külastame Kyichu Lhakhangi Bhutani ühte vanimat templit, millel vanust 1300 aastat. Nagu Jambhay Lhakhang Bumthangis, on ka see tempel üks 108 templist, mille ehitas Tiibeti kuningas Songtsen Gampo, et alistada ja võita kurivaim, kes takistas budismi levikut. Legend räägib, et kõik 108 templit ehitati ühe ööga. Kyichu templi nimi tähendab “rahuhoidlat”. Templi kõrval asub budismi õpetajale Dilgo Khyentse Rinpotšele pühendatud muuseum, kus näeme fotosid ja muid rinpotšele kuulunud isiklikke esemeid.

Peale templi külastust läheme farmi Bhutani rahvussporte- vibulaskmist ja khurut harrastama. Meie giid õpetab meile, kuidas noolt lasta ja vibu hoida. Proovime sihtmärki tabada ka traditsioonilises khurus, mis on nagu üks väga suur noolemäng.

Noolemängudelt suundume otse Paro Ka ja Thromi turule, kus on 147 müügiletti, köögiviljade, puuviljade, liha ja muude kohalike talusaadustega. Kha Ja Throm ehitati Tema Majesteedi kuninga korraldusel kingituseks Paro rahvale, et müüjad saaksid oma toodangut elavas kogukonnaruumis pakkuda ja müüa. Ka Ja Thromi turu juurde kuuluvad ka laste mängupark ja vabaõhulava. Siin saavad pered ja külastajad nautida vaba aega ning talunikud pakkuda Paro parimat kohalikku toodangut.

11. päev

Paro – Taktsangi klooster

Kas oleme valmis? Täna teeme matka Bhutani kroonjuveelile! Öeldakse, et reis Bhutani pole täiuslik ilma Tiigripessa (3120m) tõusmiseta. Taktsangi klooster, mis on tuntud ka kui Tiigripesa, on Bhutani kuulsaim maamärk, kirss tordil, seistes dramaatiliselt Paro oru kaljudel.

Kohaliku legendi järgi lendas Guru Padmasambhava siia Tiibetist 8. sajandil, tiigri kuju võtnud vaimse kaasa Yeshey Tšögjali seljas. Ta mediteeris Taktsangi koopas 3 kuud ja pööras Paro oru budausku. Siia samasse on hiljem tee leidnud paljud Tiibeti budismi suurmeistrid, sh suur joogi Milarepa, Matšig Labdrön ja Dordže Lingpa. Enne kahe tunnist mäkke ronimist, saame lisatasu eest võtta kohalikku kuuma kivivanni, kuhu mahub korraga neli inimest. Vann aitab vabastada lihaspinged ja liigeseid ning pakkuda sügavat lõdvestust.
Seejärel asume teele taevastesse kõrgustesse, mööda looklevaid metsaradu ja kivisid, kõrvuti palverändurite, muulade ja kohalike ajajatega, keset õitsvaid lilli ja kauneid koski. Teel võime näha nii mungarüüdes buda munkasid, kui noorpaare, kes viivad oma vastsündinud lapsi üles õnnistusi saama aga ka eakaid ning kõiki kaasteelisi, kel omad mõtted, lootused ja ootused. Vaimsete otsijate meeled täituvad teel rahutundega ning innukad matkajad saavad tunda rõõmu saavutusest kloostrisse jõudes. Võtke aega, et jälgida vaimseid ja füüsilisi aistinguid, mis teid ülesmäkke tõusu ajal valdavad, sest aega on, et tõusta üle 700 meetri ja jõuda kloostrisse.

Majutus Paros.

12. päev

Paro – Delhi

Täna jätame selle kauni Himaalaja kuningriigiga südamlikult hüvasti ja hakkame lendama tagasi kodu poole. 

Lend Delhisse, transfeer hotelli.
Soovi korral võimalus tutvuda Delhi linnaga.
Majutus Delhis.

13. päev

Delhi – Tallinn

Tagasilend Tallinna.

Loodame, et olete reisil leidnud uusi sõpru, teinud palju fotosid ja saanud kauneid mälestusi imelisest Bhutanist! 

Ootame teid tagasi uutel reisidel!

Peatse jällenägemiseni!

Üldine info:

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu reisiprogrammis kirjeldatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu (eelkõige, kui muutunud reeglid sihtkohas ei võimalda külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust), pakkudes võimalusel alternatiive. Reisiprogrammi läbiviimine võib sõltuda ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus või ka nõuete muutumine sihtriiki sisenemisel ja väljumisel jne. Lähtuvalt eeltoodust on reisijuhil õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

NB! Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellersi pakettreisilepinguga

Mida hind sisaldab?

HIND 4590 eurot sisaldab:

  • lennupiletid Tallinn – Delhi – Tallinn, vastavalt reisiplaanile;
  • lennupiletid Delhi – Paro – Delhi, vastavalt reisiplaanile;
  • lennujaamamaksud (NB! lennujaamamaksud võivad muutuda olenemata reisikorraldajast, tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja/või ametivõimude otsustest vms.);
  • Bhutani viisa;
  • Bhutani Kuningriigi turismimaksud;
  • majutuse kahestes tubades 3-4* hotellides reisi vältel;
  • hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid Bhutanis;
  • hommikusöögi Delhi hotellis;
  • kohaliku inglise keelt kõneleva giidi teenused Bhutanis;
  • kogu transpordi ringreisiks Bhutanis vastavalt reisikavale;
  • transpordi Delhis lennujaamast hotelli ja tagasi lennujaama;
  • kogu reisi vältel kogemustega eesti keelne reisijuht, kes vajadusel tõlgib giidi inglise keelest eesti keelde;
  • kõik sissepääsutasud muuseumitesse ja teistele tasulistele objektidele vastavalt reisikavale;
  • soovi korral Bhutani rahvarõivad – Gho / Kira – kasutamiseks kogu Bhutanis viibimise ajal, mille tagastame giidile ekskursiooni viimasel päeval.

Lisatasu eest (tellimine ja tasumine enne reisi) :

  • majutus üheses hotellitoas 670€

Raha kulub reisil juurde:

  • lõunasöökideks ja õhtusöökideks Delhis;
  • India viisatasuks;
  • reisikindlustuseks (NB! soovitame tungivalt vormistada nii tervise- kui reisitõrkekindlustus);
  • soovi korral kuuma kivivanniks enne Taktsangi tõusmist, orienteeruvalt 25€;
  • jootrahaks kohalikule giidile ja bussijuhile 100€ reisija kohta, mille kogume reisijuhi kätte.

Eritingimused:

  • Bhutani reis ei ole sobiv piiratud liikumisvõimega isiku jaoks, kuna külastame kohti, mis nõuab liikumist ebatasasel maastikul (kloosterkindlused ehk dzongid, matk Taktsangi kloostrisse).

Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellerspakettreisilepinguga ja standardinfo teabelehega enne reisi. Reisi broneerimise tasu maksmine loetakse pakettreisilepinguga nõustumuseks.

LISAINFO

Täida reisiga seotud info.

NB! Broneering kehtib, kui olete saanud kinnituse e-postiga.

Scroll to Top