Nepal - India

Buddha jalajälgedes

Reisitutvustus

Buddha jalajälgedes – õpetus – ja kultuurireis Budismi pühapaikadesse.

3850 eurot (hind ühele inimesele kaheses toas)

Buddha jalajälgede reis 19.10. – 03.11.2024

Buddha jalajäljed viivad meid Nepali ja Indiasse, kohtadesse, mis on seotud budismi rajaja Gautama Buddha elu ja tegevusega umbes 2500 aastat tagasi. Need on kohad, kus inimkonna ühe suurima valgustaja ja humanisti mälestus on jäädvustatud materiaalsetesse mälestusmärkidesse, mida kogu maailma budistid peavad pühapaikadeks.
Buddha sünnikoht Lumbini, virgumispaik Bodhgaya, esimese õpetuse andmise koht Sarnath ja siit maailmast pärisnirvaanasse lahkumise koht Kushinagar, mis kõik on ka meie reisi kavas, on tuntud kui neli suurt pühapaika (mahācaitya), mille külastamine on iga budisti ja budistliku kultuuri huvilise suur unistus.

Meie reisi näol on tegemist on kultuuri- ja õpetusreisiga, mille käigus õpime tundma India budistlikku kultuuri, Buddha õpetust ehk dharmat ja Buddha elukäiku – tema kujunemist kuningapojast suureks targaks, kes andis maailmale unikaalse vabanemisõpetuse.
Seda kõike aitab meile vahendada Märt Läänemets, kes on Eesti üks parimaid budismi tundjaid ja õpetajaid ning kogenud reisijuht. Reisi kestel näeme ka tänapäeva Nepali ja Põhja-India inimeste elu-olu, kaunist loodust, rahvarohkeid linnu ja hindu kultuurimälestisi.

Reisijuht: Märt Läänemets

Broneeri koht varakult meie reisigrupis!

Tutvustav video Buddha jalajälgede reisi kohta

Vajuta kaardile, et näha teekonda

Buddha Jalajälgedes

Reisikava

1.päev

Tallinn – Kathmandu

Väljalend Tallinnast.

2. päev

Kathmandu

Namaste! Tere tulemast Nepali!

Saabumine Tribhuvani lennujaama. Transfeer hotelli. Sisse registreerimine. Pärast väikest puhkust läheme kohaliku giidi juhendamisel Kathmandu linnaekskursioonile.

Kathmandu on elav, värvikas ja kaootiline Nepali pealinn. Templites ja pühamutes, paleedes ja väljakutel ning kitsastel kõrvaltänavatel avaldub tema sajanditepikkune ajalugu maalilise Himaalaja taustal. Me külastame Kathmandu üht kuulsaimat vaatamisväärsust – Swayambhunath’i stuupat ja seda ümbritsevat templikompleksi, mis on tuntud ka kui „ahvitempel“ seal eluneva ahvikoloonia järgi. Swayambhunatthi peetakse maailma vanimaks stuupaks, mida on mõjutanud nii Tiibeti kui ka Nepali budism ja kus palverändurite vool ei katke hetkekski.

Õhtuhämaruses suundume eksootilisele õhtusele rikšatuurile avastama tõelist Kathmandud. Ka „tänavahelikopteriteks“ nimetatud motorikšadel sõidame läbi kuulsa turismi ja kaubatänava Thameli, käime Asani köögivilja- ja vürtsiturul, mis asub Kathmandu vanimal turuplatsil. Edasi sõidame mööda kitsaid tänavaid Kathmandu vanalinna keskusesse Durbari väljakule, kus saame koos teiste ränduritega imetleda õhtuhämaruses kaunilt illumineeritud ajaloolisi templeid ja ehitisi.
Pärast väljaku külastust sõidame tagasi hotelli puhkama.
Buddha Jalajälgedes

Lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Kathmandus.

3. päev

Kathmandu – Lumbini

Pärast hommikusööki alustame bussisõitu Lumbinisse. Tee peal saame imetleda Nepali kauneid maalilisi maastikke. Teeme peatusi puhkuseks ja kehakinnituseks. Teel sööme kohalikus restoranis maitsva nepalipärase lõunasöögi. Kohale jõuame õhtuks, kirjutame ennast hotelli sisse ja sööme õhtust.
Buddha Jalajälgedes

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Lumbinis.

4. päev

Lumbini

Tänane avastusretk Lumbinis algab püha Maya Devi, Buddha ema templi külastamisega, mis on püstitatud kohta, kus Buddha olevat sündinud.
Buddha Jalajälgedes

Teeme ringkäigu templis ja selle ümbruses ning tunnetame paiga vaimset õhustikku. Edasi külastame Lumbini parki, kus seisab 3. sajandil e.m.a valitsenud suure budistliku kuninga Ašoka püstitatud raidkirjadega kivisammas. Käime ka Lumbini muuseumis, kus välja pandud arvukad budistliku sakraalkunsti esemed ja ajaloomälestised võimaldavad sügavamat sissevaadet Buddha ellu ja budismi ajalukku. Pärast muuseumi külastust läheme vaatama mitmekorruselise pagoodi stiilis ehitatud hulga palvepaikade ja mõtlusnurkadega Hiina templit. Lumbini vaatamisväärsuste hulka kuulb ka Puskarni tiik, kus Buddha ema, kuninganna Maya Devi olevat supelnud enne poja Siddhartha Gautama, tulevase Buddha sünnitamist. Imetleme tiigi veepeeglit ja võtame aega mõtluseks.
Sealt sõidame tagasi hotelli ööbima.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Lumbinis.

5. päev

Lumbini – Bhairahawa piiripunkt – Kapilavastu – Shravasti

Täna hommikul jätame hüvasti oma Nepali saatjatega ja läheme üle Nepali-India piiri Bhairahawa/Sunauli piiripunktis. Saabume India Uttar Pradeshi osariiki, kus meid võtab vastu India buss ja kohalik giid. Kui oleme piiri- ja tolliformaalsused läbinud, suundume Kapilavastusse, Buddha kunagisse kodulinna, kus ta veetis kuningapojana oma lapsepõlve ja nooruse; vaatame sealseid paleevaremeid. Edasi sõidame Shravastisse, kohta, kus Buddha oma eluajal tihti viibis ja õpetas. Ka see on Aasia budistlike maade palverändurite tähtis sihtkoht, mida vähemalt kord elus soovitakse külastada. Shravastis registreerime ennast hotelli ja läheme vaatama Jetavana kloostrit.
Buddha Jalajälgedes

Just siin elas ja õpetas Buddha oma elu jooksul pärast Buddhaks ehk Virgunuks saamist kõige rohkem. Käime ka Anandabodhi puu juures, mille all Buddha olevat mediteerinud. Seejärel sõidame hotelli puhkama ja ööd veetma.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Shravastis.

6. päev

Shravasti – Gorakhpur – Kushinagar

Pärast hommikusööki hotellis alustame sõitu Kushinagarisse. Teel külastame Gorakhpuris linna südames asuvat kuulsat hindu pühamut Gorakhnathi templit. See on hinduismi nathi usulahu pühamu rikkalike hindu sakraalkunsti teoste ja skulptuuridega. Templi keskel asub pühapaik garbh griha pühamehe Goraknathi mõtlusasendis valgest marmorist kujuga. Goraknathi peetakse hindu jumala Šiva kehastuseks.
Buddha Jalajälgedes

Gorakhpurist jätkame sõitu Kushinagarisse, kuhu jõuame hilisel pärastlõunal. Kirjutame ennast hotelli sisse ja naudime vaba õhtut.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Kushinagaris.

7. päev

Kushinagar

Kushinagar on üks neljast budistide kõige tähtsamast pühapaigast, koht, kus Buddha, olles üle 40 aasta õpetanud, lahkus maisest elust – vaibus lõplikku nirvaanasse (parinirvaana) ja kus ta keha põletati. Me külastame seal Mahaparinirvaana templit ehk Nirvana Chaityat suure lamava, nirvaanasse vaibuva Buddha kujuga, kus Buddha päriselt nirvaanasse vaibus.
Buddha Jalajälgedes

Käime ka Ramabhari stuupa juures, mille sees on tema keha põletamisest järelejäänud Buddha säilmed. Päeva viimase sihtkohana külastame Birma templit. Järelejäänud päev on vaba aeg omal käel ringi vaatamiseks.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Kushinagaris.

8. päev

Kushinagar – Kesariya – Vaishali

Hommikul alustame teekonda India Bihari osariiki Buddha-aegsesse Vaishali linna. Teel peatume Kesariya stuupa juures. 32 m kõrgust sakraalehitist sarnaneb Indoneesias Jaava saarel asuva maailmakuulsa Borobuduri stuupaga. Pärast seda, kui see 1998. aastaks lõplikult välja kaevati ja puhastati, on stuupa saanud populaarseks palverändude kohaks budistidele üle maailma. Stuupa ehitamist võidi alustada juba Buddha eluajal, kindlasti oli seal mingi pühapaik kuningas Ašoka ajal 3. saj e.m.a. Stuupa praegusel kujul valmis ilmselt Pala kuningriigi ajal 8. sajandil m.a.j, olles Borobuduri kaasaegne.
Buddha Jalajälgedes

Budistliku pärimuse järgi veetis Buddha selles kohas oma viimased elupäevad ja andis Vaishali rahvale oma viimased õpetused,sh Kalama suutra. Pärast seda õpetust olevat ta andnud neile ära oma kerjakausi ja palunud neil tagasi koju minna. Budismi pärimuse järgi Vaishali rahvas – licchavid – püstitaski selle stuupa nende sündmuste mälestuseks. Edasi sõidame Vaishalisse, kuhu jõuame õhtupoolikul.
Kirjutame ennast hotelli sisse. Ülejäänud päev puhkuseks ja vaba aeg.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Vaishalis.

9. päev

Vaishali

Vaishali oli Buddha-aegne suurlinn, kus erinevalt enamikust teistest Vana-India riikidest kehtis vabariiklik kord rahva poolt valitud juhtidega. Seda peetakse isegi maailma vanimaks vabariigiks. Pärimuse järgi viibis Buddha seal tihti ja andis mitmed oma hiljem suutratesse kirja pandud õpetused. Arvatakse ka, et just Vaishali demokraatlik riigikord oli eeskujuks, mille järgi Buddha organiseeris oma järgijate munga- ja nunnakoguduse elukorralduse. Me külastame seal muistseid varemeid ja nende keskel kõrguvat Ašoka sammast ning Buddha Shanti stuupat.
Buddha Jalajälgedes

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Vaishalis.

10. päev

Vaishali – Patna – Nalanda – Rajgir

Täna viib meie teekond meid läbi praeguse Bihari osariigi pealinna Patna Buddha-aegse Magadha riigi pealinna Rajgiri (muistse nimega Rajagriha), kus Buddha samuti sageli viibis ja õpetas oma toetaja ja sõbra kuningas Bimbisara külalisena. Tee peal teeme peatuse iidse Nalanda kloosterülikooli – maailma vanima ülikooli – varemete juures ja teeme seal ringkäigu. Nalanda arenes välja Buddha-aegse munkade peatuspaiga kohale ja kujunes meie ajaarvamise alguseks suureks rahvusvaheliseks kloostri- ja õpetuskompleksiks, jäädes selleks enam kui 1000 aastaks. Kõrgpunktis olevat seal korraga õppinud kuni 10000 üliõpilast kogu budistlikust maailmast.
Buddha Jalajälgedes

7.sajandil elas ja õppis seal Hiina palverändur ja pühakirja tõlkija Xuan Zang, kelle sealviibimise mälestuseks on kunagise ülikooli lähedale ehitatud Hiina templi stiilis Xuan Zangi mälestushall, mida me samuti külastame. Edasi jätkame sõitu Rajgiri, kuhu jõuame õhtuks ja kirjutame sisse hotelli.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Rajgiris.

11. päev

Rajgir

Üks kuulsamaid Buddhaga seotud paiku on Rajgiri linna lähedal asuv Gridhrakuta mägi ehk Raisakulli tipp. Selle maalilise vaatega mäe tipp oli Buddha üks lemmikkoht, kus ta tihti koos õpilastega ja viibis ja paljud hiljem suutratesse kirja pandud õpetused andis. Ka meie läheme sinna, et tunda ajaloo ja Buddha õpetuse hõngu.
Buddha Jalajälgedes

Külastame ka mäel asuvat tänapäevast Jaapani budistide ehitatud Vishwa Shanti (üleüldise rahu) stuupat igas neljas ilmakaares asuvate Buddha kujudega. Mäelt alla tulles külastame Rajgiris veel kohta nimega Venu Van (Bambussalu). See on ajalooline park maalilise tiigiga, mille kuningas Bimbisara olevat kinkinud Buddhale ja tema kogudusele. Pärast seda naaseme hotelli puhkama ja ööd veetma.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Rajgiris.

12. päev

Rajgir – Jethiani org – Bodh Gaya

Täna sõidame Rajgirist Bodh Gayasse. Tee kulgeb suures osas läbi Jethiani oru, kustkaudu Buddha omal ajal rändas Bodh Gayast Rajgiri. Sellepärast kutsutakse seda ka Buddha oruks. Orus teeme peatusi kohtades, kus Buddha olla oma teekonnal peatunud; nendeni jõudmiseks teeme ka väiksemaid jalutuskäike. Muiste olid need tähistatud templite ja stuupadega, mis nüüdseks on suures osas hävinud. Mõnda kohta on püstitatud uued mälestusmärgid. Buddha org oli vanal ajal tähtis palverännutee ning on nüüd nii palverännu kui ka turismiatraktsioonina oma tähtsust taastamas.

Pärastlõunal jõuame Bodhgayasse ja kirjutame hotell sisse. Õhtul külastame Buddha virgumispaika rajatud Mahabodhi templikompleksi, mis jätab illumineerituna kustumatu mulje.
Buddha Jalajälgedes

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Bodhgayas.

13. päev

Bodhgaya – Varanasi

Bodhgaya on Buddha virgumise paik ja kuulub nelja kõige tähtsama Buddhaga seotud pühapaiga ja palverännusihi hulka. Varahommikul enne hommikusööki külastame taas Mahabodhi templit ja Bodhi puud, mille all Buddha virgus. Selle juures palverändurid tavaliselt mediteerivad, ka meil on selleks võimalus.
Buddha Jalajälgedes

Pärast hommikusööki külastame teisi Bodh Gaya kohti: Sri Lanka kloostrit, Buddha hiigelkuju ja Dungeshwari koobast, kus Buddha olevat mediteerinud. Külastame ka teisel pool Lilaja (Nairanjana) jõge asuvat Sujata küla, kus sellenimeline külanaine olevat Buddhale toonud toiduks piimaga keedetud riisi, kui Buddha oli lihasuretamisega oma keha ära kurnanud ja vajas kosutust. Pärastlõunal asume teele Varanasisse (muistse nimega Kashi). See on hindude kõige püham linn ja arvatakse olevat üks vanimaid elavaid linnu maailmas. Õhtuks jõuame kohale ja kirjutame ennast hotelli sisse.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Majutus Varanasis.

14. päev

Varanasi – Delhi

Hommikul külastame Varanasi lähedal asuvat Sarnathi, kus Buddha andis oma esimese õpetuse pärast virgumist viiele kuulajale ja hirvedele. Seal asub ainuke tervena säilinud iidne Dhamek stuupa ja hulga konserveeritud varemeid. Seejärel läheme Gangese äärde, hindude pühale kaldapealsele ghattide (kaldaastmed) ja templitega. Jalutame läbi Varanasi vanalinna mööda kitsaid tänavaid, mida ääristavad väiksed poed ja müügiputkad ning uitavad ringi pühad lehmad.
Buddha Jalajälgedes

Õhtu eel läheme tagasi Gangese äärde, teeme loojangueelse paadisõidu jõel ning vaatleme Ganga Aarti tseremooniat ghattidel, mida peetakse regulaarselt kolmes Gangese-äärses pühas linnas – Varanasis, Haridwaris ja Rishikeshis. Tseremoonial ohverdatakse jumalanna Gangale põlevaid küünlaid, mis pannakse vette ujuma. Pärast puhkust ja õhtusööki kohalikus restoranis suundume raudteejaama ja läheme rongile, et sõita Delhisse (sõiduaeg u 10 tundi: 22:15-08:30). Sõidame magamisvagunites.

Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinna sees.
Ööbimine rongi magamisvagunis.

15. päev

Delhi

Rongilt läheme viime pagasi hotelli ning sööme hommikusööki.
Täna on vaba päev, mida saame sisustada Delhi linnaga tutvumiseks või lihtsalt puhkamiseks.
Buddha Jalajälgedes

Majutus Delhis

16. päev

Delhi – Tallinn

Hommikusöök. Transfeer Delhi lennujaama. Tagasilend Tallinna.

Loodame, et olete reisil leidnud uusi sõpru ning saanud kauneid mälestusi ja meelekosutust.
Ootame teid tagasi meie uutele reisidele!

Üldine info:

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu reisiprogrammis kirjeldatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu (eelkõige, kui muutunud reeglid sihtkohas ei võimalda külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust), pakkudes võimalusel alternatiive. Reisiprogrammi läbiviimine võib sõltuda ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus või ka nõuete muutumine sihtriiki sisenemisel ja väljumisel jne. Lähtuvalt eeltoodust on reisijuhil õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

NB! Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellersi pakettreisilepinguga

Mida hind sisaldab?

HIND 3850 eurot sisaldab:

 • Lennupiletid Tallinn – Kathmandu ja Delhi – Tallinn vastavalt reisiplaanile;
 • lennujaamamaksud (NB! lennujaamamaksud võivad muutuda olenemata reisikorraldajast, tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja/või ametivõimude otsustest vms.);
 • majutuse kahestes tubades 3-4* hotellides reisi vältel;
 • hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid vastavalt reisikavale;
 • kohaliku inglise keelt kõneleva giidi teenused;
 • kogu reisi vältel kogemustega eestikeelne reisijuht, kes tutvustab sihtkohti eesti keeles ja vajadusel tõlgib kohaliku giidi inglise keelest eesti keelde;
 • kogu transpordi ringreisiks Nepaalis ja Indias vastavalt reisikavale;
 • transpordi Kathmandu lennujaamast hotelli ja Delhi hotellist lennujaama;
 • kõik sissepääsutasud muuseumitesse ja teistele tasulistele objektidele vastavalt reisikavale.

Lisatasu eest (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • majutus üheses hotellitoas 780€

Raha kulub reisil juurde:

 • reisikindlustuseks (NB! soovitame tungivalt vormistada nii tervise- kui reisitõrkekindlustus).
 • Nepali ja India viisatasuks;
 • jootrahaks kohalikule giidile ja bussijuhile.

NB! Minimaalne reisijate arv reisi toimumiseks on 20 inimest.

Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellers OÜ pakettreisilepinguga ja standardinfo teabelehega enne reisi. Reisi broneerimise tasu maksmisel loetakse pakettreisilepinguga nõustumuseks.

LISAINFO

Täida reisiga seotud info.

NB! Broneering kehtib, kui olete saanud kinnituse e-postiga.

Scroll to Top