HIINA – TIIBET
KAILAŠI KORA – rännak valgete pilvede ja lumiste mägede maal
Reisitutvustus
KAILAŠI KORA – rännak valgete pilvede ja lumiste mägede maal.
UUS REIS!
4500 eurot (hind ühele inimesele kaheses toas eeldusel, et koos reisib kaks inimest)
Kailaši kora reis 08.05. – 26.05.2026
Püha mägi Kailaš asub Lääne-Tiibetis, mitte kaugel Nepaali ja India piirist. Tiibetlased kutsuvad mäge hellitlevalt ka Kang Rinpotšeks. Mägi on püha nii hinduistidele, budistidele, džainidele, kui Tiibeti vanima usu – böni järgijatele. See on pühendunute palverännaku sihtpunkt. Kui hinduistid peavad seda jumal Šiva elupaigaks, siis tiibetlased Meru mäeks, mis on Tiibeti kosmoloogias, maailma kese ja mida kujutatakse Tiibeti thankamaalidel mandala südames.
Kailaši tippu pole teadaolevalt mitte ükski mägironija kunagi jõudnud. Püha mäe otsa ronimine oleks ebaeetiline tegu, teiseks on mägi sellise kujuga, mis teeb ronimise tehniliselt üsna võimatuks, ronijail on oht „alla visatud saada“. Kora ehk meditatiivse ringkäigu tegemine ümber püha mäe puhastab pühendunuid negatiivsetest tegudest ning annab pälvimusi kõikide olendite hüvanguks.
Kora tehakse tavaliselt lihtsalt kõndides, pühendunumad palverändurid teevad korasid ka viisil, kus iga kolme sammu järel maha heidetakse, lugedes samal ajal palveid. Kõikidest koradest ülim, on Kailaš kora, mis kestab kõndides 3 päeva ja kokku 52 km.
Meie ainulaadne reis, annab võimaluse kogeda kõike seda ka teil. Alustame reisi Pekingist, kus tutvume Hiina pealinna vaatamisväärsustega. Edasi lendame Tiibeti pealinna Lhasasse ja külastame ajaloolisi kloostreid ning paleesid. Saame aimu Tiibeti budistlikust pärandist ja Dalai-laamade institutsioonist.
Kailaši mäe poole liikudes avastame põnevaid templeid ja kloostreid ning naudime Tiibeti ehedat ja puutumatut loodust, maalilisi kurusid ja pühasid järvi. Heidame pilgu, ka maailma kõrgeimale mäele Mount Everestile.
Kailaši juurde jõudes alustame oma ringi ümber püha mäe. Liigume kõndides päripäeva, nii nagu kombeks kohalikele Tiibeti budistidele. Kannatlikus ja rahulik meel, annab hea aluse toime tulekuks rännaku füüsiliste väljakutsetega ning avab püha mäe ukse sisekaemusele.
Öeldakse, et peale koral käimist pole rändur enam see, kes ta oli enne. Kogetud elamused ja toimunud positiivsed muutused jäävad teda alatiseks saatma.
Reisime väikese grupiga, 10-12 reisijat.
Reisijuht: Ivo Mõik
Kasuta võimalust osaleda elumuutval retkel!
Tutvustav video Kailaš kora kohta
Reisikava
1. päev
Tallinn – Peking
Väljalend Tallinnast, vastavalt lennuplaanile.
2. päev
Peking
Huānyíng! (”Tere tulemast!”,hiina k.) Tere tulemast Hiina!
Saabumine Pekingi lennujaama. Lennujaamas ootab meid kohalik giid, kellega koos veedame järgmised kaks päeva. Transfeer hotelli. Hotelli registreerimine.
Puhkame lennureisist ja kohaneme kohaliku eluga.
Majutus Pekingis, Laurel hotell või sarnane.
3. päev
Pekingi ekskursioon
Hommikusöök hotellis, peale mida alustame pealinna ekskursiooniga. Külastame Tianmeni ehk Taevase Rahu väljakut, mis on suure Hiina suure pealinna keskpunkt. Siin viibib alati väga palju inimesi, kellest enamus on siseturistid. Väljakul asub Mao Zedongi mausoleum, kus kohalikud saavad kunagisele suurele liidrile austust avaldada. On oluline teada, et väljaku ääres pole ühtegi pinki, et vältida niisama istujaid.
Siseneme Keelatud Linna, kunagiste Hiina keisrite elupaika. Jalutame linna territooriumil ja kuulame, mida kohalikul giid räägib muistsetest põnevatest feodaalaegadest. Kogu kompleksi pindala on ca 72 hektarit. Väisame ka Keelatud Linnast kahe kilomeetri kaugusel asuvat Taevatemplit, mis oli keisrite aegne riituste paik, kus eelkõige käidi küsimas head õnne põllumajanduses.
Peale ajaloolist pealinna ülevaadet läheme Hongqiao turule, mis on elav ja kirev superturg, kus on saada kõike alates söödavast kuni juveelideni. Sobiv koht teha sisseoste.
Pärast ekskursiooni suundume hotelli.
Majutus Pekingis, Laurel hotell või sarnane.
4. päev
Peking – Lhasa
Hommikusöögi järgselt transfeer lennujaama ja lendame Tiibetisse, Lhasasse.
Tashi delek! (”Tere” tiibeti k.) Teretulemast Tiibeti!
Lhasa asub Tiibeti kiltmaal, kõrgus merepinnast on 3600m ning allapoole minna pole kuhugi. Tiibeti keelne nimetus lha sa, tähendab tõlkes jumaluste linna. Arvestame sellega ning harjutame ennast sellel heal treeningkõrgusel hõredama õhuga, kõrgemale minemata.
Kolm päeva Lhasas, on paras aeg aklimatiseerumiseks, et reisi jätkates juba endas kindlam olla. Kõrgusega harjumiseks pole mitte midagi erilist teha vaja, organism saavutab ajaga vastava seisundi ise. Soovitatav on hoiduda liig kiirest kõnnist, pingutusest, alkoholist ja tubakast. Puhkame lennust, väisame õhtust linna ja kohaneme kohaliku Tiibeti eluga.
Majutus Lhasas, Gang-gyan hotell või sarnane.
5. päev
Lhasa ümbruskond
Kinnitame keha hommikusöögiga ja asume ekskursioonile Lhasa lähistel, kus asub mitu üliolulist Tiibeti budismi pühapaika. Külastame Drepungi ja Serakloostreid. Iga klooster on olnud ja on praegugi õppeasutus. Drepung on eriti tähtis, kuna siin õppisid läbi aegade noored Dalai Laamad.
Sera kloostris on meil võimalik jälgida munkade väitlust. Aegajalt tulevad mungad kloostri siseõuele, neid võib olla korraga kohal üle saja, jagunetakse küsijateks ja vastajateks, kus küsija seisab ja vastajad istuvad. Küsija esitab mõne õpetuse teksti kohta, kas küsimuse või väite ja vastajad peavad seda kommenteerima, vastuse andma, vastu vaidlema või ümber lükkama.
See on tegelikult õppimisprotsess, kus õpitut aktiivse väitluse ajal kasutatakse ja kinnistatakse. Kloostri külastuste vahepeal, põikame ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Dalai Laamade suveresidentsi Norbulingkasse (eesti k. Kalliskivipark), mis asub Lhasa läänepoolses osas, mitte kaugel Potala Paleest.
Norbulingka ehitust alustati 7-nda Dalai Laama ajal 1755 aastal ning oli kasutuses suveresidentsina 1959 aastani. Kultuurirevolutsiooni ajal sai residents tugevasti kannatada, kuid praeguseks on renoveeritud ning avatud külastajatele.
Majutus Lhasas, Gang-gyan hotell või sarnane.
6. päev
Lhasa linnaekskursioon
Hommikusöök hotellis.
Täna külastame esmalt Tiibeti pealinna kroonjuveeli – Potala paleed. Potala palee ehitus algas kuningas Songtsen Gampo ajal, millest esimene osa valmis juba 7-ndal sajandil. Hiljem on kompleksi laiendatud ja see on olnud Tiibeti usu- ja halduskeskus ning Dalai-Laamade talveresidents.
Hoone imponeerib oma suuruse ja massiivsusega. Siin on üle 1000 ruumi, millest praegusel ajal on külastajatele avatud ka väikene osa. Hoone ülemised korrused kõrguvad 130m Lhasa üldisest tasemest. Sissepääsu juurest üles jõudmiseks, on vaja läbida hulga treppe ning seda suurejoonelist tõusu on suisa üle 100m. Mõõdukas tempos liikudes, saame meeldejääva vaatepildi kunagisest hiilgusest.
Potala paleest suundume Džokhangi (ka Jokhang), mis on Tiibeti kõige esimene ja püham budistlik tempel ning mis on tänaseks kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Siin asub Jowo Šakjamuni kuju, mis on templis asuv tähtsaim reliikvia.
Ekskursiooni lõpetame Lhasa vanima – Barkhori tänavaga, kus käib vilgas elu, liigub palju palverändureid, kohalikke- ja välisturiste. Teed ääristavad suveniiripoed, mida tasub külastada. Pakutav kaup on kvaliteetne ja hea võimalus teha sisseoste.
Majutus Lhasas, Gang-gyan hotell või sarnane.
7. päev
Lhasa – Gyantse – Shigatse
Peale hommikusööki asume teele Shigatse poole. Teel teeme peatuse kauni Yamdrok Tso järve ääres, mille kõrgus on 4450m merepinnast. Kõik Tiibeti järved on rohekassinise veega, kus värvitoon tekib mäestikes leiduvate mineraalide lahustumisest. Ideaalne koht pildistamiseks, kus järve kohal on pea alati valgete pilvedega sügavsinine taevas ja üle järve paistvad 7-tuhandelised mäed.
On põnev fakt, et mõned päris lähestikku asuvad järved võivadolla,üks soolase ja teine mageveega. Pea kõikides järvedes elavad kalad ja järve ääres on näha mitmeid linde. Budistlikku traditsiooni järgivad tiibetlased kalu ei püüa.
Peale imeilusaid järve vaateid, sõidame edasi ja ületame Karola kuru (5050m merepinnast). Kuru lähedal on uhke liustik. Teeme peatuse ja kaeme liustikku lähemalt. Tavaliselt on kurul väga tuuline, joped ja mütsid on asjakohased.
Edasi jõuame Gyantse linna, kus külastame Gyantse Pelkhor Chöde kloostrit. Siin on koos klooster ja suur Nepaali stiilis stuupa ehk tšörten, millel ülaosas on nelja ilmakaare poole vaatavad silmad. Kloostris saab hea vedamise korral käia tagakambrites, kus asuvad dharma kaitsjate kujud. Need kujutavad raevukaid olendeid, kes on tulnud Buddha õpetuse ehk seadmuse poolele ning kaitsevad nii kloostrit, kui õpetust. Osad neist on nii kurjade nägudega, et näod on kaetud, et mitte ehmatada külastajaid.
Õhtuks jõuame Shigatsesse ja suundume hotelli puhkama.
Majutus Shigatses, Gesar Hotel või sarnane.
8. päev
Shigatse – Everesti baaslaager (EBC)
Naudime hommikusööki hotellis ning peale seda sõidame Tingri kaudu Everesti baaslaagrisse. Tegemist on turistide Everesti baaslaagriga, alpinistide oma on siit mõne kilomeetri kaugusel vahetult mäe kõrval. Meie laager on parim koht nägemaks maailma kõrgeimat mäge Everesti ehk Džomolungmat(8848m) oma parimas vaates, see on võimalik just Tiibeti poolt ja siit avanev pilt on täiuslik, võrreldes ükskõik millise teise vaatega.
Hea ilma korral, on võimalus näha ka mäe nõlval ülespoole sammuva matkaja kujutist. See ilmutus tekib õhtuti, enne päikeseloojangut.
Oleme 5100m kõrgusel ja laagris ööbimine on hea harjutus edaspidisteks kõrgusteks. Majutus toimub telkides, mis ei ole tavalised väikesed matkatelgid, vaid raamile ehitatud statsionaarsed telgid, pigem väikesed majad, mille seinad on paksust jakivillasest riidest või vildist.
Telgid on tuulekindlad, sees on pliit-ahi, mis sooja annab ja millel saab süüa teha ning vett keeta. Iga telgipidaja toidab omad elanikud pannkoogi, praemuna, nuudlite või millegi sarnase lihtsaga. Telgis on voodid, soojad tekid, padjad. Sellistes tingimustes öö veeta on mõnus ja hubane.
Õhtul naudime kuldse Everesti päikeseloojangut, puhkus.
Majutus Everesti baaslaagris, nomaaditelgis.
9. päev
Everesti baaslaager – Saga
Hommikusöögi korraldame omal käel telgipidajaga, päikesetõusu vaatlemine Everestil. Seejärel hakkame liikuma Saga suunas, teel Shishapangma mäe vaatlus (8027m) ja maalilise Peiku Tso järve külastus. Õhtuks jõuame Sagasse ja registreerime hotelli.
Majutus Sagas, Yalong Zangbu hotell või sarnane.
10. päev
Saga – Darchen
Hommikusöök omal käel lähedal asuvas söögikohas, peale mida alustame sõitu Darcheni poole. Teel naudime kauneid vaateid liivaluidetele, rohumaadele, näeme jakikarju ja kohalikke külasid. Teeme teel mitmeid peatusi parimates vaatepunktides, kus saame imetleda Naimonanyi (Gurla Mandhata) mäge 7694 m, Püha Manasarovari järve ja esimest vaadet Püha Kailaši mäele. Õhtuks jõuame Darcheni, kus majutume hotelli.
Majutus Darchenis,Chuanbei Hotel või samaväärne.
11. päev
KORA 1-ne päev (Darchen – Dirapuk)
Sarnaselt eelmisele hommikule, sööme hommikusööki hotelli lähedal asuvas söögikohas. Jätame kõik mittevajaliku, koos oma bussiga Darcheni ja alustame Kailaši mäe korat.
Kaasa võtame vaid hädavajalikud asjad. Kotis võiks olla midagi magusat, rosinaid, pähkleid või muud sellist, mis vajalikul momendil jõudu annavad. Loomulikult ka veepudel. Mägedes soovitame palju vett juua, sest intensiivne hingamine, kuiv õhk ja füüsiline koormus viivad kehast palju vett ära.
Täna liigume Dirapukki. Rännak Darchen – Dirapuk esimesel päeval, on mõõdukas, tõusud ei ole rasked, distants ca 22km. Alustame Darchenis 4700m kõrgusel varavalges ja lõpetame Dirapukis 4900m kõrgusel kella 15 paiku.
Teele jäävad kaunid mäed ja maastikud Kailaši lääne- ja põhjaküljel, Punane Org ning Dirapuki klooster. Lõunasöögi saame võtta omal käel kohalikes teemajades Kora rajal ja õhtusöögi külalistemajas.
Ööbimiskohas on hea vaade Kailaši põhjaküljele. Kui on jõudu ja soovi, võib majutuse juurest võtta ette mõnetunnise matka Kailaši lähemaks vaatlemiseks, kuid mitte kaugemale, sest mägedes on kaugused petlikud. Mägi tundub Dirapukist päris lähedal olema, kuid tegelikult oleks matkamine mäe põhjaküljeni ja tagasi terve päeva ettevõtmine.
Me jõuame majutusse pealelõunasel ajal ja ei riski mäe juurde minekuga, sest nii võib jääda pimedasse ning on oht libastuda liustikul ja kukkuda, halvemal juhul ojasse.
Majutus Dirapuki külalistemajas.
12. päev
KORA 2-ne päev (Dirapuk – Zutulpuk)
Hommikusöök oma äranägemise järgi. Täna ootab meid ees rännak Dirapuk – Zutulpuk, distants ca 20km. Teekonda saadavad võimsad mäed ja vaated Kailaši idaküljel.
Täna on tõus raskem aga saame sellega rahulikult võttes hästi hakkama. Ületame Dolma-La kuru kõrgusel 5656 m. Kurul olles, vaatleme all orus olevat kaunist ja püha Gaurikunda järve (Lake of Compassion – Kaastunde järv). Kes jaksab ja soovib, võib laskuda alla järve kaldale, mis on Dolma-La kõrguselt ligikaudu 100m allpool.
Samas kohas näeme ka olulist maamärki – Karma Kirvest. Kui kuru ületatud, algab järsk laskumine. Hingamine muutub kergemaks, põlved ja varbad saavad veel laskumisel koormust. Paljaste kaljude ja kivide sekka, hakkab jälle tekkima natuke rohelist muru.
Lõunasöök omal käel kohalikes teemajades Kora rajal, õhtusöök omal käel külalistemajas Zutulpuki kloostri juures.
Majutus Zutulpuki külalistemajas.
13. päev
KORA 3-s päev (Zutulpuk – Darchen)
Hommikusöök omal käel külalistemajas. Täna jätkame korat, meile juba tuttava Darcheni suunas, vahemaa umbes 10-12 km. Eelmise päevaga võrreldes on see oluliselt lihtsam, kergem jalutuskäik. Suurem osa rännakust toimub mägirajal, kus all vasakul kohiseb kiirevooluline jõgi. Darcheni saabume pärastlõunal, läheme tagasi hotelli, saame käia pesemas, vahetada riided ja minna õhtusöögile. Ööbime hotellis.
Majutus Darchenis, Chuanbei Hotel või samaväärne.
14. päev
Darchen– Saga
Kinnitame keha hommikusöögiga lähedal asuavas söögikohas ja sõidame Sagasse. Teel külastame püha Manasarovari järve. See on väga suur 4600m kõrgusel asuv mageveeline järv. Järve ümbermõõt on üle 100km. Siin lähedal asub ka soolase veega Rakshastali järv, võimalusel saame ka seda külastada.
Rakshastali järve kõrgus merepinnast on pisut väiksem Manasarovari omast, olles 4575m. Manasarovari peetakse pühaks järveks ja selle pind on tavaliselt rahulik, seevastu Rakshastali peetakse deemonlikuks, pea alati puhub üle järve tuul ja on lained. Õhtuks jõuame Sagasse ja kirjutame hotelli sisse.
Majutus Sagas, Yalong Zangbu hotell või sarnane.
15. päev
Saga – Shigatse
Peale hommikusööki, sõidame tagasi Shigatsesse, mis on suuruselt teine linn Tiibetis. Kui enne olime siin vaid läbisõidul, siis nüüd on rohkem aega linnaga tutvuda.
Külastame suursugust Tašilhünpo kloostrit, mis vanadel aegadel oli Tiibeti tähtsuselt teise, Pantšen Laama residents. Soovijad saavad õhtul teha Kora ringi ümber Tašilhünpo kloostri, kõrgeimast kohast avaneb hea vaade linnale.
Ööbime hotellis.
Majutus Shigatses, Gesar Hotel või sarnane.
16. päev
Shigatse – Dam Shung
Hommikusöök hotellis. Seejärel sõidame Dam Shungi maakonnakeskusse. Kõrgust on seal 4318 m, teekond 428 km, mille läbimiseks mägiteedel, koos pausidega kulub meil 7 tundi.
Kohale jõudes, kirjutame ennast hotelli sisse ja puhkame.
Majutus Dam Shungis, Pema Hotel või sarnane.
17. päev
Dam Shung – Nam Tso – Lhasa
Hommikul alustame, peale hommikusööki, teekonda Nam Tso järve poole. See on väga suur, soolase veega püha järv. Teel ületame Nagen-La kuru 5100m. Nam Tso on ilus, siia tasub tulla.
Õhtuks jõuame Lhasasse, sõita on 343 km ja sõit kestab 5 tundi. Võimalus veel tutvuda Lhasa linnaga ja teha sisseoste.
Majutus Lhasas, Gang-gyan hotell või sarnane.
18. päev
Lhasa – Peking – Tallinn
Hommikusöök hotellis.
Transfeer lennujaama, lendame Pekingisse, järgneb lend koju.
19. päev
Tallinn
Saabumine Tallinna.
Tere tulemast koju!
Loodame, et olete reisil leidnud uusi sõpru, teinud palju fotosid ja saanud suurepäraseid mälestusi ning meelt ülendavaid kogemusi põnevast Kailaši mäe rännakust.
Ootame Sind tagasi uutele reisidele!
Üldine info:
Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu reisiprogrammis kirjeldatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu (eelkõige, kui muutunud reeglid sihtkohas ei võimalda külastada mõnda programmis märgitud paika või vaatamisväärsust), pakkudes võimalusel alternatiive. Reisiprogrammi läbiviimine võib sõltuda ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus või ka nõuete muutumine sihtriiki sisenemisel ja väljumisel jne. Lähtuvalt eeltoodust on reisijuhil õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.
NB! Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellersi pakettreisilepinguga
Mida hind sisaldab?
HIND 4500 eurot sisaldab:
- edasi-tagasi lennupiletid Tallinn-Peking-Tallinn ja Peking-Lhasa-Peking vastavalt reisiplaanile;
- lennujaamamaksud (NB! lennujaamamaksud võivad muutuda olenemata reisikorraldajast, tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja/või ametivõimude otsustest vms.);
- majutuse kahestes tubades 2-3* hotellides reisi vältel;
- hommikusöögid Pekingis, Lhasas ja Shigatses;
- kohaliku inglise keelt kõneleva giidi teenused;
- Tiibeti turismibüroo luba (TTB), välismaalase reisiluba (PSB), mida tuleb Shigatses taotleda Sinu passiga ning mis võtab aega umbes 30 minutit, kohaliku sõjaväe luba reisimiseks piirialal;
- kogu transpordi privaatse bussiga ringreisiks Hiinas ja Tiibetis vastavalt reisikavale;
- transpordi lennujaamadest hotelli ja tagasi hotellidest lennujaama;
- kogu reisi vältel kogemustega eesti keelne reisijuht, kes tõlgib giidi inglise keelest eesti keelde;
- kõik sissepääsutasud vaatamisväärsustele ja teistele tasulistele objektidele vastavalt reisikavale;
- 2 pudelit vett päevas;
- hapnikuballoon maskiga hädaolukorras kasutamiseks.
Lisatasu eest soovi korral:
- majutus üheses hotellitoas 600 € (tellimine ja tasumine enne reisi).
Raha kulub reisil juurde:
- Hiina viisatasuks (Hiina Rahvavabariik on aastal 2025 Eesti kodanikule viisavaba, kuid pole teada, kas seda pikendatakse);
- hommikusöökideks Everesti baaslaagris, Sagas, Darchenis, Dirapukis, Zutulpukis ja Dam Shungis;
- lõuna- ja õhtusöökideks;
- rännakuks jaki seljas ja ajaja teenused 3-päevasel Kailaši kora rännakul, juhul, kui selleks on soov või vajadus. Jaki hind 1 päevaks on umbes 50€ ja ajaja 55€ eurot päevas (üks ajaja tuleb toime kuni kolme jakiga);
- reisikindlustuseks (NB! soovitame tungivalt vormistada nii tervise- kui reisitõrkekindlustus);
- jootrahaks kohalikule giidile ja bussijuhile 50€ reisija kohta, mille kogume reisijuhi kätte.
Reisija on kohustatud tutvuma Estonian Travellers OÜ pakettreisilepinguga ja standardinfo teabelehega enne reisi. Reisi broneerimise tasu maksmine loetakse pakettreisilepinguga nõustumuseks.
LISAINFO
- Minimaalne reisijate arv reisi toimumiseks on 10 inimest.
- Pagasireeglid: https://transpordiamet.ee/lennureisil-keelatud-esemed ja https://www.tallinn-airport.ee/reisijale/pagas/.
- Kaasa võtta mugavad, tuule- ja vihmakindlad riided ning vastupidavad jalanõud rännakuks kora ringil;
- Hiina rahaühik on jüaan (CNY), mida saab vahetada, nii Eesti, kui Hiina valuutavahetustes. Orineteeruv Hiina jüaani vahetuskurss on 1 EUR – 7,5 CNY. Sularahavahetuseks kaasa võtta EUR või USD.
NB! Broneering kehtib, kui olete saanud kinnituse e-postiga.